BBTR - Biodynamiczny Oddech i Uwalniania Traumy - leczenie traumy

Sesja BBTR©

BBTR jest to proces pracy z ciałem, za pomocą oddechu, specjalnych ruchów, medytacji. Doskonałe połączenie tych składników sprawia, że ukryte głęboko we wnętrzu człowieka traumy, koniec końców zostają uwolnione. 


Sesja BBTR – Biodynamiczny Oddech i Uwalniania Traumy

Zdarza się nam czasami bagatelizować różne zdarzenia, odsyłać je w niepamięć, mimo że tak naprawdę odcisnęły na nas ogromne piętno – i nie zawsze mowa o tym w pozytywnym aspekcie. A tak nie powinno się robić, ponieważ nierozwiązane sprawy sprzed lat, zaburzenia na tle psychicznym wywołane konkretnym zdarzeniem, ogromny stres, który jest głęboko w nas zakorzeniony, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można oczyścić swój organizm z traum, które towarzyszą nam od lat – być może nawet nieświadomie dla nas. Idealną ku temu metodą będzie BBTR czyli sesja Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy. Leczenie traumy.

 

Przeżyłam traumę – czy wiesz o czym mówisz?

Trzeba przyznać, że w potocznym słownictwie pojęcie trauma pojawia się dość często. Jednak czy oznacza to, że faktycznie wiemy co przez to należy rozumieć? Otóż trauma to inaczej szok i poziom ekstremalnego stresu, który może doprowadzić do poważnych zaburzeń somatycznych. Przeważnie traumy wywołane są drastycznymi wydarzeniami życiowymi, jak chociażby, traumy z dzieciństwa, trauma po rozwodzie, po wypadku samochodowego, gwałt, napad, śmierć bliskiej osoby – można by długo wymieniać. Warto podkreślić jednak, że dla każdego człowieka sensorem traumatycznym, czyli czynnikiem powodującym wystąpienie traumy, może być inne zjawisko.

 

Jak przeżywamy traumę?

Bez względu na to, jaki był czynnik wywołujący ten ekstremalny stres, naukowcy podają, że istnieje pięć poziomów, przez które przechodzą ludzie dotknięci traumą. Zaliczamy do nich:

 • odrętwienie psychiczne
 • automatyczne działanie
 • wspólny wysiłek
 • rozczarowanie i poczucie osamotnienia
 • proces dochodzenia do siebie

Ten ostatni etap trwa zdecydowanie najdłużej. Jednak jeśli nie uda się go zakończyć, to tak naprawdę trauma nigdy nas nie opuści. A to z kolei może sprawić, że nasza forma – zarówno psychiczna jak i fizyczna – zacznie podupadać.

 

PTSD efektem traumy

Mówiąc o pogorszeniu zdrowia na skutek przebytych traum nie można nie wspomnieć o PTSD czyli zespole stresu pourazowego. Jest to bardzo popularna jednostka chorobowa, którą rozpoznać można po:

 • przeżywaniu urazu na nowo
 • koszmarach sennych
 • ostrych wybuchach paniki
 • odizolowaniu się od innych ludzi
 • zaburzeniach nastroju
 • nadużywaniu alkoholu i leków

Najczęściej o PTDS słyszymy w przypadku weteranów wojennych, ale nie jest powiedziane, że nie może on dotknąć osób, które przeżyły zupełnie inne katastrofy życiowe. Dla niektórych dane zdarzenie może być lekkie i nie traumatyczne, jednak dla innych, może mieć zuepełnie inną głębokość i zrobić traumę na wiele lat lub na całe życie.

BBTR - Biodynamiczny Oddech i Uwalniania TraumyLeczenie traumy – Jak można poradzić sobie z traumą?

Jest wiele sposobów, które pozwalają likwidować zewnętrzne objawy traumy. Jednak aby mieć pewność, że ekstremalny stres nie będzie już więcej nas nękał, konieczne będzie rozprawienie się z problemem od wewnątrz. Pomocne okaże się z pewnością zredukowanie ilości stresu na co dzień, prowadzenie zdrowego trybu życia, wprowadzenie do życia aktywności fizycznej, zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki snu czy kontakt z innymi ludźmi. Jednak zdecydowanie do innych działań walki z traumami polecamy sesje BBTR czyli sesje Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy.

Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż BBTR jest to proces pracy z ciałem, za pomocą oddechu, specjalnych ruchów, medytacji. Doskonałe połączenie tych składników sprawia, że ukryte głęboko we wnętrzu człowieka traumy, koniec końców zostają uwolnione.  Na czym konkretnie polega cały ten proces? Jest to umożliwienie swobodnego przepływu energii życiowej przez nasze ciało. To z kolei pozwala na zmiany struktury na poziomie komórkowym, na uwolnienie przetrzymywanych napięć w układzie nerwowym. To wszystko dzieje się kiedy dzięki specjalnemu rodzajowi oddechu Układ przywspółczulny (parasympatyczny) jest aktywny, dzięki temu łatwiej zachodzą zmiany w podświadomości i reszcie układu nerwowym. To ułatwia się pozbyć z traum, z którymi nasza podświadomość nie chce się kontaktować.

 

Jak wygląda sesja BBTR?

Nie wszyscy wiedzą, że Biodynamiczny Oddech i Uwalniania Traumy odbywa się metodą 4 kroków. Oto i one:

 • głębokie połączone oddychanie – jako że głęboki, swobodny oddech jest oznaką zdrowego organizmu, logiczne jest, że kiedy nasz organizm jest w złej formie, kiedy cierpimy po traumie, to nasz oddech jest spłycony, przez co blokuje przepływ energii. Dzięki głębokiemu połączonemu oddychaniu energia ta zostaje uwolniona. W ten sposób główne napięcie związane z przebytą traumą uwalnia się
 • praca z ciałem – terapeuta dotyka tych obszarów ciała, które pod wpływem stresu są przykurczone, co blokuje możliwość kontaktu z energią życiową. Poprzez pracę z ciałem ten kontakt zostaje ponownie umożliwiony.
 • TRE (Trauma Release Excercise) –  czyli ćwiczenia uwalniające traumy. Pod tym pojęciem kryją się neurogenne wstrząsy mięśni, które pozwalają uwolnić pokłady zablokowanej energii. Pochodzą one często z mięśni lędźwiowych i sprawiają, że w połączeniu z głębokim oddechem udaje się uwolnić emocje nagromadzone wewnątrz naszego ciała.
 • Medytacja – to jeden z najważniejszych aspektów podczas sesji Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy. Dzięki medytacji nie tylko przechodzimy samouświadomienie, ale również wyciszamy nasz układ nerwowy. Ten etap jest zależny w głównej mierze od nas – terapeuta, choćby najbardziej doświadczony, nie odda się za nas medytacji.

 

Jakie efekty daje sesja Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy?

Wiadomo, że najważniejszym celem jest uwolnienie traum, które blokują naszą energię życiową. Poddając się sesjom BBTR możemy liczyć na to, że może się wydarzyć, że:

 • przywrócimy swobodny przebieg energii przez nasze ciało
 • staniemy się bardziej świadomi otaczającego nas świata
 • przestaniemy widzieć negatywny obraz swojej osoby
 • zniknie chroniczne napięcie
 • zniknie ból fizyczny
 • zaakceptujemy samych siebie

 

Pożegnaj traumę pod fachowym okiem

Sesje BBTR wymagają fachowej wiedzy, którą ci oferujemy właśnie u nas. Certyfikowany terapeuta doskonale wie, co powinien zrobić, aby twoje życie nabrało nowego znaczenia. Powoli przeprowadzi cię przez każdy z 4 kroków, tak aby po wspólnych sesjach, traumy wreszcie opuściły twój organizm. Na życzenie klienta do wglądu są dokumenty potwierdzające znajomość tej techniki. Dzięki temu masz pewność, że oddajesz się w wykwalifikowane ręce, które mogą wypędzić z ciebie traumy, nawet te najbardziej zakorzenione. Pamiętaj jedynie, że na wszystko trzeba czasu. O tym ile sesji BBTR będziesz potrzebować zadecydujecie wspólnie podczas pierwszego spotkania.